MACZ Architektura – Architekt wnętrz
  • Strona główna
  • Oferta
    • Oferta
    • Etapy projektowe
    • Zakres projektu
  • Portfolio
  • O nas
  • Wycena projektu
  • Pytania – FAQ
  • Blog
  • Kontakt
10 lutego 2020 przez MACZ

Jak obniżyć koszt budowy domu?

Jak obniżyć koszt budowy domu?
10 lutego 2020 przez MACZ
Rate this post
koszt budowy domu

Jak obniżyć koszt budowy domu?

W ostatnich latach zauważamy tzw. boom budowlany, co w połączeniu ze wzrostem płac oraz wszelakich surowców wiąże się ze wzrostem kosztów budowy domu. Różnica w cenie w porównaniu z kilkoma latami wstecz jest drastyczna. Dlatego też inwestorzy poszukują oszczędności gdzie tylko mogą. Znaleźć je można na różnych etapach budowy. Wiąże się to często jednak z niezadowoleniem po wybraniu tańszej, ale również gorszej ekipy czy po wyborze nieodpowiedniego materiału, który był nieco tańszy. Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem będzie poszukiwanie oszczędności w samej architekturze budynku, czyli w tym w jaki sposób bryła budynku zostanie zaprojektowana. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów jak projektować, aby ograniczyć koszt budowy domu.

1. Usytuowanie budynku

Koszt budowy a także późniejszego utrzymania budynku możemy w pewnym stopniu ograniczyć już przy projekcie zagospodarowania terenu. Przeszklenia od strony południowej ogrzeją dom w słoneczne, zimowe dni. Innym sposobem zatrzymania ciepła jest sytuowanie pomieszczeń gospodarczych czy garażu od strony północnej, które staną się pewnego rodzaju buforem. Warto również ograniczyć ilość okien od strony północnej. Przepuszczają one bowiem więcej zimnego powietrza do środka niż ocieplona ściana.

Należy również zapoznać się z warunkami geologicznymi działki. Może się okazać, że część działki znajdującej się w okolicach zbiornika wodnego ma wyższy poziom wód gruntowych. W takim przypadku budynek lokujemy w części wyższej lub jeśli budowa w takim miejscu jest nieopłacalna, poszukujemy innej działki.

2. Prosta bryła

Jeśli koszt budowy domu ma dla nas znaczenie zdecydujmy się na możliwie najprostszą bryłę budynku. Prosty układ ścian oraz prosty dach obniżą koszty prac budowlanych, jak również materiału. Jednocześnie ograniczą straty cieplne. W związku z tym powinniśmy również pamiętać, że wykonanie takich elementów jak balkon czy wykusz podwyższy koszt budowy. Prosta bryła to również prosta konstrukcja. Im mniejsze rozpiętości stropu tym tańsze wykonanie. Stropy o dużych rozpiętościach np. w salonie to dodatkowy koszt zbrojenia i betonu. Dlatego właśnie warto przemyśleć także ten aspekt podczas projektowania czy doboru gotowego projektu.

Przeczytaj również: Projekt domu indywidualny czy typowy

3. Garaż w bryle budynku a koszt budowy domu

Dla wielu inwestorów garaż w bryle budynku to coś zupełnie nieakceptowalnego. Powinniśmy jednak zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdyż ogranicza ono koszty budowy. Jednocześnie garaż połączony z budynkiem staje się buforem zimnego powietrza i w niewielkim stopniu ogranicza koszty ogrzewania. Odpowiednio zaprojektowany może stać się ciekawym przełamaniem lub uzupełnieniem budynku. Jest to szczególnie ciekawe rozwiązanie patrząc w przyszłość, gdy dominować będą „czyste”k elektryczne samochody.

4. Przemyślenie potrzebnej powierzchni

Podobno pierwszy dom buduje się dla wroga. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Problemem jednak na pewno jest przecenianie naszych potrzeb. Budujemy zbyt duże budynki i nie jesteśmy w stanie korzystać z ich potencjału. Oszczędzając kilka m2 salonu, sypialni czy kotłowni jesteśmy w stanie obniżyć koszty budowy. Bez wątpienia każdy m2 to zaoszczędzone kilka tysięcy złotych.

5. Ograniczenie prac ziemnych

Jednym z bardziej kosztownych etapów budowy są prace ziemne. Dlatego też warto w jakimś stopniu je ograniczyć. Możemy to zrobić poprzez dobór odpowiedniego projektu. Proste budynki to prosty układ fundamentów. Również budynki z poddaszem czy piętrowe posiadają mniejszą powierzchnię fundamentów. Czy warto jednak inwestować w budynek z poddaszem? Należy pamiętać, że im lepsze warunki gruntowe tym prostsze i tańsze wykonanie fundamentów.

6. Wybór domu parterowego lub piętrowego a koszt budowy domu

Koszt budowy domu zależy również od tego czynnika. Jest on trudny do przeliczenia, gdyż każdy budynek jest inny. Z jednej strony budynek piętrowy to mniej fundamentów i mniejsza powierzchnia dachu, z drugiej jednak musimy wykonać kosztowny strop oraz schody. W przypadku domów parterowych inwestujemy w większym stopniu chociażby w prace ziemne, ale ograniczamy nieco powierzchnię użytkową domu poprzez zmniejszenie powierzchni komunikacji.

Przeczytaj również: Po co mi architekt wnętrz?

7. Zrezygnowanie z piwnic

Jak już wcześniej wspominaliśmy koszt budowy domu wzrasta w dużym stopniu w zależności od zakresu prac ziemnych. Głęboki wykop pod piwnice, wykonanie ścian fundamentów oraz wykonanie szczelnej izolacji wodnej i drenażu wiąże się ze stosunkowo dużymi kosztami. Dlatego właśnie warto zrezygnować z piwnic kosztem pomieszczeń nadziemnych.

8. Prosta konstrukcja dachu a koszt budowy domu

Konstrukcja i wykończenie dachu to czynniki, które w znacznym topniu wpływają na ostateczny koszt budowy domu. Im prostszy dach tym koszty niższe. Nietypowy, rozbudowany dach, z licznymi załamaniami to większa ilość drewna przeznaczona na konstrukcję. Jednocześnie wymaga on większego nakładu pracy i wiąże się ze znacznie większą stratą materiału. Koszt dachu zależy również od wybranego materiału pokryciowego. Niektóre materiały wymagają pełnego deskowania a inne jedynie łat i kontrłat.

9. Proste, typowe rozmiary okien

Nieświadomi inwestorzy tracą duże kwoty także na samych oknach. W produkcji przyjęły się typowe rozmiary okien. Choć oczywiście przy obecnej technologii można wykonać okna o nietypowych i bardzo dużych rozmiarach, to jednak wykonanie takich okien może kosztować nawet kilka razy więcej.

10. Ograniczenie detalu

Tak jak wspominaliśmy w punkcie drugim im prostsza bryła budynku tym niższe koszty. Jednocześnie możemy oszczędzić odrzucając zbędne detale jak chociażby kolumienki czy zdobienia wokół okien.

Jak więc widzicie wiele czynników wpływa na ostateczny koszt budowy domu. Warto jednak się zastanowić czy chcemy rezygnować z poszczególnych elementów, jeśli wiązałoby się to z naszym niezadowoleniem. W końcu spędzimy w tym budynku większość naszego życia.

Przeczytaj również: Ile kosztuje projekt wnętrza?

Obserwuj nas na Facebooku – MACZ Architektura

Poprzedni wpisPo co mi architekt wnętrz?architektNastępny wpis Mała sypialnia – jak urządzić?Projekt wnętrza w Rzeszowie - mała sypialnia

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blog – Projektowanie wnętrz

Jest to blog prowadzony przez projektantów wnętrz z pracowni MACZ Architektura.

Najnowsze wpisy

Ile kosztuje projekt wnętrza?22 sierpnia 2020
Mała łazienka – jak urządzić?14 lutego 2020
Mała sypialnia – jak urządzić?11 lutego 2020

Kategorie

  • Bez kategorii

Tagi

aranżacja wnętrz architektura wnętrz architekt wnętrz architekt wnętrz gorlice architekt wnętrz jasło architekt wnętrz kraków architekt wnętrz krosno architekt wnętrz przemyśl architekt wnętrz rzeszów architekt wnętrz tarnów cena aranżacji wnętrza cena projektu wnętrza ile kosztuje projekt wnętrza ile trwa projekt wnętrza inwentaryzacja wnętrz inwentaryzacja wnętrza koszt aranżacji wnętrza koszt budowy domu koszt projektu wnętrza mała sypialnia mała łazienka nowoczesna stodoła po co mi architekt wnętrz? projektant wnętrz projektant wnętrz Kraków projektant wnętrz Rzeszów projekt domu Projekt indywidualny projektowanie i aranżacja wnętrz projektowanie wnętrz projektowanie wnętrz Kraków projektowanie wnętrz Rzeszów projekt typowy projekt wnętrz projekt wnętrza projekt wnętrza cena projekt wnętrza koszt Projekt wnętrza Kraków
MACZ Architektura Projektowanie wnętrz

Dlaczego my?

Tworzymy z pasji i kochamy to co robimy.
Pozwala nam to każdego dnia poszukiwać inspiracji
i motywacji do projektowania wnętrz oraz nowych,
często zaskakujących wyzwań.
Dlatego też zapraszamy wszystkich do współpracy
z MACZ Architektura – Projektowanie wnętrz.

Kontakt

MACZ Architektura
Pracownia projektowania wnętrz
516 961 238
maczarchitektura@gmail.com
Poniedziałek - Piątek
8:00 - 16:00
Rife Wordpress Theme. Proudly Built By Apollo13
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY