Projekt domu typowy czy indywidualny?
Jeśli tu trafiłeś tzn. że poszukujesz odpowiedzi na wyżej postawione pytanie. Nie odpowiem wprost co powinieneś wybrać, gdyż każdy z powyższych ma swoje plusy i minusy. Jako projektant powinienem zachęcać aby zainwestować w indywidualny projekt domu, jednak odpowiedź nie jest taka prosta.
Rozpocznijmy od najważniejszego – czym są te rodzaje projektów?
Projekt typowy domu to projekt budynku sprzedawany przez firmy lub architektów w dowolnych ilościach. Taki projekt możesz zakupić w dowolnym momencie, jest dostępny na bieżąco i nie trzeba czekać na jego wykonanie. Może się jednak okazać, że zakupi go również Twój sąsiad albo kuzyn i co wtedy? Nie przeszkadza Ci to lub najważniejsza inwestycja życia okazuje się mniej przyjemna niż się mogło wydawać.
Projekt domu indywidualny to projekt wykonany przez architekta na zamówienie, tylko dla jednego klienta, dopasowany do jego potrzeb. Mamy wtedy pewność, że nie zostanie on wykorzystany po raz kolejny.
Jakie są zatem plusy i minusy obu rozwiązań. Łatwiej wskazać minusy, więc od nich zacznijmy.
Przeczytaj również Ile kosztuje projekt wnętrza
Projekt domu typowy – minusy:
- sprzedawany masowo,
- niedopasowany do ukształtowania działki i kierunków świata,
- niedopasowany w 100% do Twoich potrzeb,
- często spotyka się w nich błędy, wynikające z tego, że projektanci kopiują rozwiązania z innych projektów. Oczywiście nie jest to nagminne, ale adaptując różne projekty spotkałem się z wieloma mniejszymi bądź większymi błędami jak chociażby podciąg w miejscu, w którym jest on niepotrzebny lub brak podparcia schodów. Z drugiej strony takie błędy mogą pojawić się również w projektach indywidualnych,
- zmiany podczas adaptacji projektu niekiedy prowadzą do zupełnej zmiany projektu i wzrostu kosztów,
- zmiany wprowadzane na budowie oznaczają znaczny wzrost kosztów budowy,
- projekt sprzedawany jako książka – klient otrzymuje projekt, który w zasadzie nie jest projektem tylko książką. Są w niej załączone (często nieaktualne) uprawnienia projektantów i branżystów, jednak nie mają one żadnego znaczenia, gdyż to architekt, do którego musisz się zgłosić w celu adaptacji projektu jest projektantem biorącym odpowiedzialność za dany projekt,
Projekt domu indywidualny – minusy:
- czas wykonania projektu – musimy na niego czekać,
- wyższy koszt wykonania projektu (choć w zakresie całej inwestycji jest to ledwo kilka procent),
- niepewność co do ostatecznej wizji projektu, ale w tym przypadku wiele zależy na jakiego projektanta trafiłeś,
Przeczytaj również Co to jest Nowoczesna stodoła?
Projekt domu typowy – plusy:
- dostępny niemalże od ręki,
- stosunkowo tani (choć należy uwzględnić koszt adaptacji nie tylko przez samego architekta, ale również przez branżystów). Trzeba tu jednak zwrócić uwagę, że wprowadzanie zmian podczas adaptacji projektu typowego może podnieść koszty do tego stopnia, że różnica między projektem indywidualnym a typowym po adaptacji będzie niewielka (jest to uzależnienie od zakresu zmian),
- bez problemów w urzędach – stwierdzenie mocno naciągane, ale w swojej pracy zauważyłem, że projekty typowe szybciej „przechodzą” w urzędach. Oczywiście dużo zależy od urzędu.
Projekt domu indywidualny – plusy:
- dopasowany do potrzeb zamawiającego,
- dopasowany do działki i stron świata,
- mimo że zwykle jest droższy od typowego potrafi niejednokrotnie zaoszczędzić na budowie tj. możemy wybrać tańsze rozwiązania, lepiej wykorzystać przestrzeń, przez co wybudować budynek nieco mniejszy a więc i tańszy czy nie wprowadzać zmian na kolejnych etapach.
- Zaprojektowany tylko raz dla jednej osoby,
- odpowiedni projekt pozwoli ograniczyć koszty eksploatacji,
Jak sami widzicie tak projekt gotowy jak i indywidualny mają dużo plusów jak i minusów. Który z nich wybrać? Nie jesteśmy Wam w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Niewątpliwie bardziej przemyślaną, ale dłuższą w realizacji oraz bardziej kosztowną jest projekt indywidualny. Mimo to projekt typowy również ma wielu zwolenników m.in. ze względu na koszt projektu oraz pewność jak dany budynek ostatecznie będzie wyglądał już na etapie zamówienia projektu.
Facebook: https://www.facebook.com/maczarchitektura/
Instagram: https://www.instagram.com/maczarchitektura/