MACZ Architektura – Architekt wnętrz
  • Strona główna
  • Oferta
    • Oferta
    • Etapy projektowe
    • Zakres projektu
  • Portfolio
  • O nas
  • Wycena projektu
  • Pytania – FAQ
  • Blog
  • Kontakt
14 stycznia 2020 przez MACZ

Dlaczego tak długo? Ile rzeczywiście trwa projekt wnętrza?

Dlaczego tak długo? Ile rzeczywiście trwa projekt wnętrza?
14 stycznia 2020 przez MACZ
ile trwa projekt wnętrza

Dlaczego tak długo? Ile rzeczywiście trwa projekt wnętrza?

W naszej pracy często spotykamy się z pytaniem: Ile trwa projekt wnętrza i dlaczego tak długo? Niejednokrotnie również trafiamy na ogłoszenia, w których zamawiający liczy na wykonanie pełnego projektu wykonawczego dużego mieszkania w ciągu zaledwie 10 dni. Wiąże się to zwykle z pojawieniem ekipy wykończeniowej na budowie. W tym tekście odpowiemy ile trwa projekt wnętrza i z czym jest to związane.

Każdy projekt wnętrza, który tworzymy jest unikalny. Nie ma dwóch takich samych projektów. Nawet jeśli ktoś postanowiłby oferować projekty typowe wnętrz to musiałby je dopasować do zastanych warunków tj. wnętrza mieszkania, domu czy lokalu usługowego. Projekt wnętrz to nie układanie mebli w pomieszczeniu. Wymaga od nas dużo pracy i zaangażowania a przede wszystkim szerokiego zakresu wiedzy. Jest to wiedza o ergonomii wnętrz, instalacjach wod-kan, elektrycznej, c.o., wykonaniu mebli, o stosowanych materiałach i systemach oraz innych, których nie sposób policzyć. Samo ułożenie mebli w pomieszczeniach jest procesem stosunkowo szybkim, jednak świadomość, że dane wnętrze musi być wykonalne a jednocześnie unikatowe narzuca na projektantów dodatkową pracę. Wiąże się to również z poszukiwaniem poszczególnych elementów i wykonywaniu wycen.

Czas wykonania projektu a zakres projektu

To ile trwa dany projekt wnętrza zależy od wybranego zakresu projektu. Oczywiście projekt koncepcyjny trwa znacznie krócej od projektu wykonawczego. Przeanalizujmy cały proces projektowy na przykładzie naszego projektu wykonawczego, którego zakres znajdziecie pod tym linkiem: Zakres projektu wnętrza.

Pierwszym etapem wykonania projektu zazwyczaj jest inwentaryzacja wnętrza. Czas wykonania samego pomiaru jest oczywiście zależny od wielkości lokalu, ale dla mieszkania w stanie deweloperskim o powierzchni ok. 50m2 jest to minimum godzina (i to w szybkim tempie). Na mieszkania w kamienicach czy mieszkania do remontu musimy poświęcić więcej czasu. Nie jest to koniec inwetaryzacji, gdyż to co przelaliśmy na papier musimy jeszcze narysować w komputerze i to zajmuje więcej czasu niż sam pomiar.

Następnie przechodzimy do wykonania koncepcji wnętrza w 2d. Wykonujemy zazwyczaj 2-3 aranżacje, z których w ostatecznym rozrachunku klient wybiera jedną. Już w tym momencie musimy mieć w głowie sporo przemyśleń co do kolejnych etapów, aby nie popełnić w tym miejscu błędu. Taka aranżacja może zająć od kilku godzin do nawet kilku dni.

Przeczytaj również: Ile kosztuje projekt wnętrza?

Przemyślenia z wcześniejszego etapu przenosimy do modelu 3d. Jest to w naszym przypadku najdłuższy etap, który przeliczamy w dniach lub nawet tygodniach. Na początku modelujemy wszystkie ściany, okna i elementy, które pozostają we wnętrzu a następnie uzupełniamy model o każdy element, który pojawi się w ostatecznej aranżacji wnętrza. Musi więc to zająć sporo czasu, zwłaszcza, że wszystkie te elementy musimy dobrać, znaleźć i niejednokrotnie sami wymodelować. Musimy je także wprowadzić je do spisu materiałów i wyposażenia. Taki spis pochłania dodatkową ilość czasu.

Po zaakceptowaniu przez inwestora modelu 3d przechodzimy do najprzyjemniejszego etapu, czyli wykonania na bazie modelu 3d fotorealistycznych wizualizacji. Zajmuje nam to zazwyczaj kilka dni lub tygodni i jest to uzależnione od wielkości projektu.

Ostatnim etapem jest wykonanie dokumentacji technicznej czyli rysunków dla wykonawców, według których wykonają wnętrze. Jest to etap wymagający wiele skupienia i czasu. W przypadku mieszkań od 50 do 100m2 zajmuje nam to zazwyczaj kilka dni. Uwzględnić tu trzeba również sprawdzenie każdego z elementów i wszystkich etapów, które wykonaliśmy wcześniej.

Ile więc trwa projekt wnętrza?

Zależnie od powierzchni lokalu proces ten trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Przykładowo dla mieszkania 80m2 jest to ok. 7 tygodni. Powyższe wyliczenia czasowe odnoszą się jednak do naszej pracy i trzeba w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że jesteśmy tylko ludźmi i miewamy dni lepsze i gorsze. Z tego powodu czasem jesteśmy w stanie wykonać projekt znacznie szybciej (gdy wszystko idzie zgodnie z planem) lub nieco wolniej.

Wpływ inwestora na czas wykonania projektu

Dotąd wspominałem jedynie o naszej pracy. Należy jednak pamiętać, że proces projektowania wnętrza to współpraca projektanta i inwestora. To inwestor w rozmowach wskazuje nam w jakim wnętrzu będzie się dobrze czuł. To również on akceptuje każdy z etapów i wskazuje elementy, które nie wpisały się w jego wizję wnętrza. Im szybciej otrzymujemy odpowiedź, tym szybciej przebiega projekt wnętrza.

Kiedy zgłosić się do projektanta wnętrz?

Po przeczytaniu artykułu może się Wam w głowie pojawić powyższe pytanie. Odpowiedź jest prosta: Im wcześniej tym lepiej. Wykonanie projektu wnętrza jest możliwe nawet gdy dany budynek jeszcze nie istnieje. W takim przypadku bazujemy na projekcie architektoniczno-budowlanym lub wykonawczym. Po oddaniu budynku do użytku wykonujemy inwentaryzację i nanosimy ewentualne korekty. Niewątpliwie łatwiej pracuje się po wykonaniu inwentaryzacji już na początku współpracy, jednak niejednokrotnie wykonywaliśmy projekty wnętrz nawet rok przed oddaniem budynku do użytkowania. W takiej sytuacji inwestor ma więcej czasu na przemyślenia, dobranie wszystkich dostawców materiałów oraz zarezerwowanie ekipy wykonawczej czy stolarza. Należy również pamiętać, że na wiele elementów wyposażenia wnętrza trzeba czekać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. W przypadku późnego podjęcia decyzji o współpracy z projektantem wnętrz, może to znacząco wydłużyć proces wykonawczy.

Facebook: https://www.facebook.com/maczarchitektura/

Instagram: https://www.instagram.com/maczarchitektura/

Poprzedni artykułProjekt domu indywidualny czy typowy?Projekt domuNastępny artykuł Kolor we wnętrzu – jak drobnymi elementami urozmaicić wnętrze?kolor we wnętrzu

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog – Projektowanie wnętrz

Jest to blog prowadzony przez projektantów wnętrz z pracowni MACZ Architektura.

Ostatnie wpisy

Darmowy projekt łazienki – czy rzeczywiście jest darmowy?7 marca 2023
Wizualizacja wnętrz – czy fotorealizm jest potrzebny dla klienta?2 marca 2023
Płytki drewnopodobne we wnętrzu – co znajdziemy na rynku wnętrzarskim?21 lutego 2023

Kategorie

  • Bez kategorii

Tagi

aranżacja wnętrz architektura wnętrz architekt wnętrz architekt wnętrz jasło architekt wnętrz kraków architekt wnętrz krosno architekt wnętrz przemyśl architekt wnętrz rzeszów architekt wnętrz tarnów biała łazienka Ciepła sypialnia darmowy projekt łazienki domowe biuro jakie płytki wybrać jak urządzić przedpokój jasna łazienka kabina prysznicowa kuchnia mała kuchnia mała kuchnia w bloku mała sypialnia mała łazienka pomysł na łazienkę projektant wnętrz projektant wnętrz Kraków projektant wnętrz Rzeszów projekt domu projekt małej łazienki projektowanie i aranżacja wnętrz projektowanie wnętrz projektowanie wnętrz Kraków projektowanie wnętrz Rzeszów projekt przedpokoju projekt wnętrz projekt wnętrza projekt wnętrza cena projekt wnętrza koszt projekt wnętrza online projekt łazienki płytki do łazienki remont mieszkania wnętrze online wzór drewna łazienka w Krakowie łazienka w Rzeszowie
MACZ Architektura Projektowanie wnętrz

Dlaczego my?

Tworzymy z pasji i kochamy to co robimy.
Pozwala nam to każdego dnia poszukiwać inspiracji
i motywacji do projektowania wnętrz oraz nowych,
często zaskakujących wyzwań.
Dlatego też zapraszamy wszystkich do współpracy
z MACZ Architektura – Projektowanie wnętrz.

Kontakt

MACZ Architektura
Pracownia projektowania wnętrz
516 961 238
maczarchitektura@gmail.com
Poniedziałek - Piątek
8:00 - 16:00
Rife Wordpress Theme. Proudly Built By Apollo13
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY