Etapy projektowania wnętrz

ETAPY PROJEKTOWANIA WNĘTRZ

Ostateczny wygląd wnętrza to wynikowa wielu elementów projektu,
dlatego odpowiednia ich kolejność poprawia również efektywność współpracy.
Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy projektowania wnętrz.
Ich ilość i kolejność jest zależna od Zakresu projektu wnętrza.

rozmowa / analiza

Etapy projektowania wnętrz rozpoczynamy od analizy wymagań. Ponieważ tworzymy dla klienta, zrozumienie wymagań inwestora, preferencji stylistycznych, kolorystyki i budżetu projektu wnętrza jest rzeczą obowiązkową. Robimy to aby być w stanie skrócić proces projektowy a przez to jeszcze bardziej trafić w gusta klienta. Ze względu na to niejednokrotnie taka rozmowa jest połączona z wypełnieniem ankiety do projektu wnętrza.

Inwentaryzacja

Inwentaryzacja czyli pomiar istniejącego wnętrza (tak nowego jak i tego przeznaczonego do remontu) pozwala stworzyć projekt wnętrza idealnie wpasowanego w zastany stan ale również ułatwić pracę wykonawcom. W szczególnych przypadkach możemy pracować na rzutach przesłanych przez inwestora, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej rozpocząć pracę. Więcej o inwentaryzacji opisaliśmy pokrótce na naszym Blogu.

Etapy projektowania wnętrz
Inwentaryzacja wnętrza

Układ funkcjonalny 2d

Na tym etapie staramy się wpasować wymagania inwestora w zastaną przestrzeń. Dlatego też wprowadzamy w zastany stan odpowiedni układ ścian, mebli i wyposażenia wnętrza w postaci rzutu 2d. Tworzymy kilka wersji układu funkcjonalnego, aby zilustrować możliwości jakie daje przestrzeń mieszkania czy lokalu.

Układ funkcjonalny wnętrza
Układ funkcjonalny wnętrza

Koncepcja - model 3d

Po zaakceptowaniu układu funkcjonalnego przechodzimy do modelu 3d z doborem kolorystyki, materiałów i elementów wyposażenia. Jest to jeszcze forma rysunku w przestrzeni 3d a więc nie-forealistyczna. Jednocześnie z modelem 3d powstaje spis materiałów.

etapy projektu wnętrz
Model 3d wnętrza

Spis materiałów

Kolejnym etapem jest wykonanie zestawienia użytych materiałów i sprzętów wyposażenia wnętrz oraz wskazanie przykładowych miejsc zakupu. Uwzględniamy w tym oczekiwania i budżet inwestora oraz realność wykonania projektu. Spis materiałów powstaje równocześnie z modelem 3d wnętrza.

spis materiałów projekt wnętrza
Wycinek spisu materiałów dla projektu wnętrza

fotorealistyczne wizualizacje wnętrza

Na bazie zaakceptowanego modelu 3d wykonujemy fotorealistyczne wizualizacje, które przedstawiają ostateczny efekt jaki zobaczy inwestor po zakończeniu remontu.

projekt mieszkania w Rzeszowie
Fotorealistyczne wizualizacje wnętrza

Projekt wykonawczy

Ostatnim etapem jest wykonanie rysunków 2d (z uwzględnieniem instalacji), przedstawiających szczegółowo projekt w taki sposób, aby wykonawcy / branżyści mogli bez żadnych przeszkód wykończyć wnętrze. Zakres rysunków można znaleźć w zakładce Zakres projektu wnętrza.

projekt elektryki
Schemat elektryki - część składowa rysunków technicznych

Nadzór autorski

Nadzór autorski to wizyty projektanta na budowie pozwalające nam zweryfikować wykonywane prace z przekazanym przez nas projektem. Jest to jednak dodatkowa, ewentualna opcja.

* Poszczególne etapy projektowania wnętrz mogą się różnić w zależności od wyboru Zakresu projektu.

Zaglądnij również na nasz Instagram.