Projektowanie wnętrz a inwentaryzacja
Inwentaryzacja to słowo, które większość inwestorów zna, kojarzy, ale nie do końca rozumie jego znaczenie w kontekście własnej inwestycji. Jak się bowiem okazuje projektowanie wnętrz nie może się bez niej obejść. Inwentaryzacja to w przypadku architektury wnętrz pomiar istniejącego lokalu, czy to mieszkalnego czy usługowego. Polega na naniesieniu wymiarów wszystkich elementów w taki sposób aby na bazie inwentaryzacji móc wykonać od początku do końca projekt wnętrza.
Zapraszamy do PORTFOLIO naszych projektów.
Po co wykonujemy inwentaryzację wnętrza?
Projektowanie wnętrz dla wielu osób może wydawać się ustawianiem mebli w pomieszczeniu. Nic bardziej mylnego. Pełny projekt wykonawczy wnętrza obejmuje dopasowanie elementów wyposażenia do stanu zastanego. Oznacza to, że projektant dopasowuje się lub nanosi poprawki do elektryki, hydrauliki, c.o. czy wentylacji. Nie jest to proste i wymaga od projektanta fachowej wiedzy a nierzadko współpracy z branżystami.
poszczególne elementy inwentaryzacji
Projektant w pierwszej kolejności nanosi podstawowe wymiary tj. odległości między ścianami. Techniki są różne, ale moim zdaniem najlepiej się sprawdza kolejność od ogółu do szczegółu. Oznacza to, że w pierwszej kolejności mierzę długość i szerokość pomieszczenia lub nawet całego mieszkania np. przez otwory drzwiowe.
Następnie nanoszę przekątne pomieszczeń. Wielu projektantów uważa, że przekątne należy nanosić tylko w przypadku starego budownictwa np. kamienic. W przypadku takich obiektów, budowanych wiele lat temu nie było możliwości dokładnego wykonania ścian, tak jak ma to miejsce w obecnych czasach. Dodatkowo różne naleciałości z remontów wprowadziły liczne uskoki ścian czy tynku. Ja osobiście wykonuję pomiar przekątnych również w przypadku nowego budownictwa, co pozwala mi sprawdzić inne wymiary.
Następnie nanoszę krótsze odcinki ścian, otwory drzwiowe, otwory okienne z podaniem również wysokości do parapetu a na końcu wysokość pomieszczenia. Wykonuję pomiar wysokości pomieszczenia w różnych miejscach, aby mieć pewność czy sufit jest idealnie równy. Każdy wymiar dodatkowo sprawdzam, gdyż należy pamiętać, że wykonawca może być mniej lub bardziej dokładny. Często zdarza się, że wykonawcy tynków nadkładają tynku w okolicach narożników ścian, gdyż jest to dla nich prostsze do wykonania. Stąd też należy wykonać pomiar dalej od narożnika.
Przeczytaj również – Co to jest Nowoczesna stodoła: https://maczarchitektura.pl/portfolio
Podczas pomiarów ważne jest zapisywanie wszystkich szczegółów i przemyśleń. Często po wykonaniu inwentaryzacji i rozpoczęciu jej rysowania na komputerze można się złapać na tym, że o czymś się zapomniało. Czasem pomagają mi zdjęcia, dlatego po ukończeniu pomiarów wykonuję zdjęcia całych pomieszczeń oraz poszczególnych elementów.
Dodatkowo warto na miejscu przyjrzeć się wykonanym pomiarom, ponieważ może się okazać, że o czymś zapomnieliśmy. Następnego dnia pojawia się zdenerwowanie na siebie, że zapomnieliśmy odległości otworu okiennego od ściany, wysokości i odległości od ściany wentylacji czy odległości od ściany do drzwi balkonowych po ich otwarciu. Jak widać dziedzina jaką jest projektowanie wnętrz wymaga od inwentaryzacji dokładności i sprawdzenia wielu elementów. Można się jednak tego nauczyć przez praktykę, praktykę i jeszcze raz praktykę.
Inwentaryzacja instalacji
Równie ważnym elementem co naniesienie odległości między ścianami jest pomiar poszczególnych instalacji. W przypadku instalacji wod.-kan. należy namierzyć odległość od ścian oraz wysokość poszczególnych przyłączy czy to wody czy kanalizacji. Odległości te mierzy się w osi przyłącza a następnie fotografuje. Często wykonując pomiar mieszkania jeszcze przed jego odbiorem przez inwestora okazuje się, że jesteśmy w stanie wyłapać jakieś błędy w wykonawstwie. Może to być chociażby brak podciągniętej wody do miski ustępowej.
Należy także pamiętać o pomiarze elektryki. Jest to część instalacji, która zazwyczaj podczas projektowania wnętrza zmienia się w największym zakresie. Mimo wszystko musimy nanieść na rysunek odległości od ścian i wysokości poszczególnych gniazd, włączników, lamp, kinkietów itd. Dokładność pomiaru jest szczególnie ważna w przypadku kuchni czy łazienki. Podobnie jak w instalacji wod.-kan. odległości namierzamy w osi gniazd/włączników. Można stosować też pomiar od krawędzi ramki, jednak o każdym ze sposobów pomiaru warto poinformować na rysunku.
Zobacz również nasze projekty wnętrz: https://maczarchitektura.pl/portfolio
Projektowanie wnętrz uwzględnia także instalację C.O. Usytuowanie grzejników wpływa często na aranżację całego pomieszczenia a przy zmianie układu ścian i wielkości pomieszczeń niejednokrotnie dochodzi do zmiany grzejników. Dlatego warto nanieść możliwie najwięcej informacji o grzejnikach jak chociażby: odległości od ścian, długość, wysokość, głębokość, typ przyłącza czy rodzaj grzejnika.
Nie należy również zapominać o wentylacjach pomieszczeń, bez informacji o których nie możemy wykonać pełnego projektu wnętrza. Ważne jest naniesienie odległości od ścian, ale niejednokrotnie również wysokości na jakiej znajduje się dany otwór. Jest to zależne od rodzaju kratki wentylacyjnej i czasem okazuje się, że przerobienie wentylacji jest niemożliwe. W takim przypadku musimy dostosować np. sufity podwieszane do wysokości anemostatu i dopiero z niego wyprowadzić kontynuację kanału.
Błędy popełniane przy inwentaryzacji wnętrz
Projektowanie wnętrz nie wybacza błędów podczas inwentaryzacji. Można je naprawić przez kolejną wizytę w danym lokalu lub wykonanie dodatkowego pomiaru przez inwestora. W takim przypadku jednak nie mamy pewności czy wykona on pomiar z taką dokładnością jakiej potrzebujemy. Większość błędów wskazałem już wcześniej, ale pewnie o wielu sam nie wiem lub się jeszcze o nich nie przekonałem. Błędem na pewno jest pomiar wysokości tylko jednego pomieszczenia lub pomiar w jednym miejscu. Musimy też pamiętać o zwróceniu uwagi od jakiego elementy do jakiego wykonujemy ten pomiar tj. czy od wykończonej posadzki czy od wylewki.
Musimy także zdecydować się na jeden sposób pomiaru poszczególnych elementów tj. wysokość parapetu od dołu lub od góry, odległość gniazd od osi lub krawędzi ramki. Poszczególne decyzje pozwolą nam uprościć proces inwentaryzacji, jednak każdy musi wypracować swój własny sposób pracy. Błędy możemy sprowokować sami np. niedokładnie zapisując na kartce wymiar. W takim przypadku szczególnie przydatne są długości przekątnych, o których wcześniej wspominałem. Może również spłatać nam figla sprzęt gdy padnie bateria lub gdy przestawimy ustawienia dalmierza.
Czym wykonuje się inwentaryzację wnętrz
Jeszcze niedawno do wykonania dokładnej inwentaryzacji potrzebne były minimum dwie osoby. Wynikało to z technologii pomiaru czyli wykorzystania taśm mierniczych. Obecnie dzięki dalmierzom możemy wykonywać pomiar w pojedynkę. Jest to bardzo prosta technologia laserowa, jednak musimy zwracać uwagę na to czy mamy odpowiednie ustawienia dalmierza. Dodatkowo warto mieć przy sobie taśmę mierniczą, która przydaje się przy mniejszych odległościach lub tych trudnych do namierzenia przez laser. Wszystkie wymiary zapisujemy na kartce, choć w biurze, w którym przez jakiś czas pracowałem, wymiary od razu nanosiło się na model 3d w programie Sketchup. Dzięki temu byliśmy pewni, że wymiary są dokładne i mieliśmy możliwość je sprawdzić od razu na budowie. Wymaga to jednak pracy we dwójkę.
Technologia mimo wszystko również w tej dziedzinie się rozwija i coraz chętniej w branży stosowane są skanery 3d pomieszczeń. Jest to obecnie sprzęt stosunkowo drogi. Należy jednak się spodziewać, że w niedługim czasie stanie się on standardem w branży, podobnie jak to się stało z dalmierzami laserowymi.
Projektowanie wnętrz bez inwentaryzacji – czy jest to możliwe?
Zdania na ten temat są podzielone. Projektanci często bazują na rysunkach udostępnionych przez dewelopera. Są to jednak zazwyczaj rysunki z projektu architektoniczno-budowlanego lub wykonawczego z naniesionymi tynkami o przyjętej grubości. Nie ma obecnie możliwości wybudowania obiektu z dokładnością co do mm czy nawet cm, dlatego też trzeba pamiętać, że rysunki takie nie są dokładne. Można wykonać projekt wnętrza w oparciu o takie materiały, jednak inwestor musi się liczyć z tym, że podczas wykańczania wnętrza pojawią się różnego rodzaju wątpliwości i muszą zostać rozwiązane przez ekipę, inwestora lub projektanta.
Sami niejednokrotnie rozpoczynamy projektowanie wnętrza na bazie rysunków od dewelopera. Ostatecznie jednak przed wykonaniem rysunków branżowych pojawiamy się na budowie i nanosimy ewentualne różnice na projekcie. Mimo to każdy rysunek uzupełniamy w informację, że wykonawca przed przystąpieniem do prac musi wykonać dodatkowy pomiar.
Reasumując inwentaryzacja to pomiar wnętrza z wszystkimi jego elementami oraz późniejsze naniesienie tych informacji na rysunek. Tylko dokładna inwentaryzacja pozwala nam wykonać w sposób dokładny projekt wykonawczy, na którym swoją pracę mogą oprzeć poszczególne ekipy. Sam proces inwentaryzacji jest stosunkowo prosty, jednak wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, aby móc stwierdzić, że dana inwentaryzacja została wykonana dokładnie i nadaje się do dalszej pracy.
Facebook: https://www.facebook.com/maczarchitektura/
Instagram: https://www.instagram.com/maczarchitektura/
3 komentarzy