Kiedy zgłosić się do architekta wnętrz?
Jeśli tu trafiłeś to prawdopodobnie jesteś za etapie zakupu lub zakupiłeś mieszkanie, planujesz lub wybudowałaś/eś wymarzony dom. Brakuje w nich jednak czegoś wyjątkowego, nutki czegoś czego nie potrafisz nazwać i czego sam nie potrafisz stworzyć. Być może zadajesz sobie pytanie czy i kiedy zgłosić się do architekta wnętrz? Jeśli zastanawiasz się czy warto to odsyłam do wpisu: Po co mi architekt wnętrz? Jednak czy nie jest już za późno na współpracę? A może wręcz przeciwnie? Na to pytanie odpowiadam poniżej.
Kiedy zgłosić się do architekta wnętrz – Mieszkanie oddane do użytku
Rozdzielmy jednak wnętrze mieszkania od wnętrza domu. W przypadku zakupu mieszkania może się to odbywać w różnym czasie (dotyczy to również zakupu domu jednorodzinnego od dewelopera). Możesz dokonać zakupu już gotowego lokalu lub zarezerwować go znacznie wcześniej, gdy nie jest oddany do użytku. Jeśli zdecydowałeś się na pierwszą opcją i zastanawiasz się kiedy zgłosić się do architekta wnętrz to odpowiedź jest tylko jedna: jak najszybciej. Z czego to wynika? Projektanci wnętrz zwykle mają spore obłożenie, nawet na kilka miesięcy a czasem powyżej roku do przodu. Wynika to z czasu wykonania projektu. Zależnie od zakresu (czy decydujesz się na projekt koncepcyjny czy kompleksowy) projekt może trwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni.
Zarezerwowane mieszkanie jeszcze bez kluczy
Jeśli zaś mieszkanie nie zostało oddane do użytku to masz jeszcze nieco czasu. Warto jednak zarezerwować sobie miejsce u projektanta, aby nie zostać zaskoczonym. Warto jednak pamiętać, że termin oddania kluczy przez dewelopera nierzadko się zmienia w stosunku do pierwotnych ustaleń. Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że dzieje się to zwykle później niż zakłada deweloper.
Kiedy zgłosić się do architekta wnętrz – Dom jednorodzinny
Nieco inaczej jest w przypadku gdy sami od początku zajmujemy się budową naszego wymarzonego domu a przynajmniej zarządzamy całym procesem. W takim przypadku warto już na etapie uzgadniania projektu z architektem (projektującym kubaturę budynku lub przeprowadzającym adaptację projektu typowego) podjąć współpracę z projektantem wnętrz aby ten wskazał potrzebne już na tym etapie zmiany. Nic straconego jeśli jednak zdecydujemy się zlecić projekt wnętrza później. Liczmy się jednak z tym, że projektant w tym momencie wykonuje inny projekty. Być może musimy poczekać na jego dostępność. Warto więc skontaktować się z nim możliwie najwcześniej. Będzie mógł dopasować czas rozpoczęcia projektu do inwentaryzacji stanu surowego zamkniętego lub stanu deweloperskiego. Czas wykonania projektu wnętrza domu jest zwykle dłuższy niż mieszkania. W przypadku pełnego projektu kompleksowego całego domu wynosi kilkanaście tygodni. Oczywiście mniejszy zakres czy mniejsza powierzchnia to również krótszy czas wykonania.
Przeczytaj również: Inwentaryzacja w projektowaniu wnętrz
Obserwuj nas na Facebooku – MACZ Architektura