Mała kuchnia w bloku – jak ją urządzić, aby była funkcjonalna?
Świat się zmienia, wielu ludzi coraz mniej czasu spędza w kuchni. Mimo to badania jasno pokazują, że wciąż jest to pomieszczenie, w którym spędzamy znaczną część naszego dnia. W kuchni nie tylko gotujemy, ale przede wszystkim spędzamy czas z bliskimi. Co jeśli jednak nasza kuchnia jest mała? Jak ją zaprojektować, aby była funkcjonalna, aby cieszyła nas każdego dnia? Na te pytania odpowiadam w poniższym tekście. Jednocześnie zapraszam do przeczytania artykułu: Mała łazienka – jak urządzić?
Mała kuchnia – od czego zacząć?
Przede wszystkim zacznijmy od zaplanowania sprzętów i elementów wyposażenia, które powinny znaleźć się w tym pomieszczeniu. Celujmy w minimalizm tzn. mało sprzętów lub stosunkowo niewielkie, ale dużo funkcji. Stąd też w niewielkim pomieszczeniu rezygnujemy z wyspy kuchennej, jeśli układ pomieszczenia na to nie pozwala. W zamian możemy wprowadzić stół np. niewielki, ale rozkładany. W końcu na stole również można wykonać wiele prac. Powiększeniem przestrzeni blatu roboczego może być także wysuwany blat. Montuje się go w szufladzie pod właściwym blatem i wyciąga w razie potrzeby.
Mała kuchnia – jak rozplanować?
Podczas projektowania kuchni trzymajmy się zasad ergonomii w kuchni. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na układ mieszkania czy piony wentylacyjne. Mimo to proces gotowania jest zazwyczaj podobny i warto ustawić sprzęty w odpowiedniej kolejności a więc stworzyć ciąg pracy w kuchni. Jest to nie tylko ważne w dużych zakładach / kuchniach, ale właśnie w małej kuchni w bloku również. W pierwszej kolejności wyciągamy produkty z lodówki (ewentualnie spiżarni), więc od niej rozpoczyna się ciąg pracy. Następnie układamy produkty na blat (w tym miejscu nie potrzebujemy dużej przestrzeni). W dalszej kolejności myjemy produkty w zlewozmywaku i przenosimy do obróbki na blacie roboczym pomiędzy zlewozmywakiem a płytą kuchenną. Minimum takiego blatu to 60cm szerokości, jednak jak się pewnie domyślasz jest to bardzo mało i warto wygospodarować choć nieco więcej. Kolejnym krokiem jest obróbka termiczna na płycie lub w piekarniku. Końcowy efekt to wydawka na blacie – w przypadku małej kuchni nie potrzebujemy tutaj dużego blatu.
Gdzie i jakie sprzęty kuchenne?
W małej kuchni dobrze zdecydować się na kompaktowe sprzęty. Najmniej miejsca zajmuje lodówka do zabudowy. Te wolnostojące wymagają odsunięcia od mebli, więc tracimy ważne cm powierzchni. Zdecydujmy się również na pozostałe sprzęty do zabudowy a w przypadku zmywarki może to być model o szerokości 45cm. Piekarnik, jeśli tylko układ takiego pomieszczenia daje możliwość, warto ustawić w słupku. Ponad nim można umieścić również mikrofalówkę. Wolnostojąca zajmowałaby dużo blatu. Jeśli niewiele gotujemy możemy zdecydować się na płytę kuchenną 2-palnikową, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo blatu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Mała kuchnia powinna wyróżniać się ergonomią. Stąd też zwróćmy uwagę aby dostęp do wszystkich sprzętów był ułatwiony a odległości między szafkami odpowiednie do ich otworzenia. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania narożne typu magic-corner. Przy sytuowania sprzętów trzymajmy się zasady trójkąta roboczego w kuchni tzn. lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna powinny znajdować się w trójkącie. Tzn. po wyrysowaniu linii pomiędzy nimi powinien wyjść trójkąt. Wyjątkowym przypadkiem jest rozwiązanie na jednej ścianie gdzie nie ma możliwości jego wyrysowania. Co jeszcze jest ważne? Przede wszystkim przestronny blat. Bez niego nie ma wygodnej pracy w kuchni. Przydatne mogą być również pojemne szafki wiszące o zróżnicowanych głębokościach, w zależności od naszych potrzeb, ale też układu pomieszczenia.
Przeczytaj również: Projekt wnętrza online – rozwiązanie problemu czy nieudany eksperyment?
Obserwuj nas na Facebooku – MACZ Architektura