Ogród użytkowy – co to jest i jak zacząć?
To co do niedawna było czymś w dalszej perspektywie czasowej lub w ogóle niechętnie przyjmowane dziś staje się codziennością. Zmiany na świecie, pandemia, wojna, inflacja zachęciły wiele osób do zakładania warzywnika, sadu czy jagodnika. Ogród użytkowy już nie jest symbolem ogródków działkowych czy wsi. Znacznie większa ilość osób poszukuje miejsca gdzie może spędzać wolny czas. Jest to również okazja do wyhodowania własnych warzyw czy owoców. Z czego więc może składać się ogród użytkowy i jak zacząć?
Przeczytaj również: Co to jest nowoczesna stodoła?
Ogród użytkowy – jak zacząć?
Zakładanie ogrodu użytkowego rozpocznij od poznania swojej działki. Sprawdź rodzaj gleby, czy nie zostaje zbyt dużo wody po opadach i wiosną po roztopach. Być może trzeba wykonać drenaż lub stworzyć grządki podwyższone. Możesz również wykonać badanie gleby, które nie jest tak kosztowne jak się może wydawać. Podstawowe badanie gleby kosztuje kilkanaście złotych. Następnie sprawdź nasłonecznienie, które jest ważne dla roślin a także czy w ogrodzie wieją mocne wiatry. Jeśli tak jest to trzeba będzie stworzyć bariery dla wiatru – najlepiej naturalne z roślin lub żywopłotu z gałęzi. W dalszej kolejności zaprojektuj ogród I zrób to bardzo dokładnie. Projekt może się zmieniać wiele razy, ale dla roślin niekorzystne jest przesadzanie i uszkadzanie bryły korzeniowej. Przed sadzeniem ważne jest również nawiezienie gleby. W warzywniku możemy zastosować metodę no-dig czyli bez przekopywania. W sadzie czy jagodniku dorzucamy do dołka dużo materii organicznej. Zrezygnujmy z nawozów sztucznych, w końcu jedzenie z chemią możemy kupić w sklepie.
Warzywnik
Ta część ogrodu użytkowego nie musi mieć pełnego naświetlenia. Są rośliny, które lubią słońce i są to chociażby pomidory czy ogórki. Jest jednak wiele warzyw, które może rosnąć w półcieniu. Projektując warzywnik najlepiej trzymać się prostych linii, choć fantazyjne grządki również wyglądają ciekawie. Możemy stworzyć wysokie grządki w postaci skrzyń, co jest ostatnio bardzo modne. Innym wyjściem jest uprawa po prostu w zastanej glebie. Warto nawozić ją i dodawać materii organicznej aby cieszyć się z coraz większych plonów.
Sad
Sad to część ogrodu użytkowego, w którym na plony przyjdzie nam poczekać najdłużej. Zależnie od podkładki drzewka zaczynają owocować nawet w 2 roku lub dopiero około 10. W małym sadzie warto dobierać podkładki półkarłowe, które wcześniej owocują i rosną znacznie mniejsze niż drzewa na starych podkładkach. Dla jabłoni to M26 a gruszy Pigwa S1. W sadzie należy zwrócić uwagę na odpowiednią odległość pomiędzy drzewami, dobór odpowiednich zapylaczy (nie każde drzewo jest samopylne). Warto również dobrać odmiany w taki sposób aby owocowały przez cały sezon.
Jagodnik i winnica
Uzupełnieniem sadu jest jagodnik. Zajmuje znacznie mniej miejsca, owocuje wcześniej a jednocześnie przynosi masę owoców. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin możemy cieszyć się owoców niemalże przez cały sezon. Na początku owocują jagody kamczackie i truskawki. Następnie są to świdośliwy i borówki amerykańskie, które mogą owocować nawet do października. Warto zwrócić uwagę również na inne krzewy owocowe jak agrest, porzeczki, porzeczkoagrest, pigwowce, maliny letnie i jesienne, dereń jadalny czy aronię. Bardzo modne stało się w ostatnim czasie zakładanie również niewielkich winnic na własny użytek. Jest to dość pracochłonne zajęcie i kosztowne w porównaniu np. z jagodnikiem. Trzeba jednak pamiętać, że winorośl to nie tylko owoce na wino, ale jest masa odmian z przeznaczeniem deserowym. Owocują zwykle od sierpnia do końca sezonu.
Artykuł napisany przy współpracy z Bukowysad. O tym jak założyć przydomowy sad, jagodnik, winnicę przeczytasz w tym wpisie.